Полезно знать

Корисні поради: Як правильно підібрати вагонку

Вагонка, або сайдинг з дерева з дощок, прийшла в архітектуру ще в той час, коли кораблебудування було деревним. Саме з нього був запозичений метод накладення зовнішніх дощок один на один внахлест, щоб зливова вода могла безперешкодно скочуватися вниз.

Сам термін з’явився на світ від німецьких бочкових дощок, тому в цьому немає нічого дивного, що перша вагонка була трохи вигнутою під діаметр бочки. По закінченню певного часу для кращого примикання почали застосовувати фаску, а потім перейшли до сучасного з’єднувального типу шип-паз.

Переваги вагонки з дерева

Ключових видів матеріалів для сайдингу три: дерево, метал і пластик (до них ще приєднався цемент, проте він менш популярний). Вагонка з дерева серед них має такі плюси:

 • Невелика вага. Це веде до дуже дешевого перевезення і відсутності необхідності зміцнювати фундамент, що теж могло влетіти в копієчку.
 • Можливість ремонту. Заміна пошкодженої дошки займає менше сил і часу, ніж у інших типів сайдингів.
 • Екологічність. Пластикові сайдинги можуть шкодити здоров’ю (наприклад, під час використання в спекотному кліматі під час нагрівання вони, зазвичай, виділяють сполуки хлору), тому що не завжди виробники і продавці спостерігають за якістю виробів.
 • Зовнішній вигляд. Якісний сайдинг з дерева збільшує привабливість вашого будинку і може збільшити його ціну під час перепродажу.
 • Проте, є у вагонки з дерева і недоліки. Вона дорожча за пластикову (щоправда, і служитиме довше), здатна підтримувати горіння (такий недолік можна усунути протипожежним просоченням), вимагає постійного догляду та вразлива до вологи, плісняви й комах. Щоправда, і ці проблеми вирішити можна відповідною обробкою і якісним монтажем.
 • Довговічність вагонки залежить від клімату. Суворі зими кращі, ніж теплі, оскільки чим вища температура, тим швидше сохне дерево. Найгірше — мінливий клімат, оскільки заморозки і відлиги впливають на деревину сильніше.

Чим відрізняється звичайна вагонка від євровагонки

Відмінності російської вагонки від зарубіжної, здебільшого європейської, — в технології виробництва і вимогах до якості. Здебільшого євровагонка має більш чітку геометрію і доволі широкий шип, що дає можливість уникнути змін профілю під впливом вологи і температури і, відтак, утворення тріщин.

Також відмінності зазвичай полягають у решті розмірів — будь-який виробник і кожна країна можуть застосувати власний формат.

Крім цього, євровагонка зберігається в складських приміщеннях з ретельно вивіреною температурою, це забезпечує хорошу просушку.

Корисні поради: Як правильно підібрати вагонку

Якого розміру необхідна вагонка

Розмірностей, що цікавлять нас, три: довжина, товщина і ширина. Насамперед визначтеся, вертикальний у вас буде сайдинг чи горизонтальний, і приміряйте довжину стін — це дасть вам довжину вагонки. Постарайтеся розрахувати все так, щоб виходило якомога менше відходів, адже це ваші гроші.

Корисні поради: Як правильно підібрати вагонку

Ширина не така критична, як довжина, і може бути фактично будь-якою. Але не забувайте, що чим ширша дошка, тим більш вона чутлива до навантажень — а це означає, вищий шанс її деформації або поломки.

Товщина вагонки залежить від експлуатаційних умов: у середині приміщення можна обшити стінку найтоншою, на зовнішній стіні будинку краще взяти дошку товстішу: вона і міцніша, і краще тисне утеплювач (якщо ви його, зрозуміло, застосовуєте). Про те, як уникнути браку під час встановлення вагонки поверх утеплювача, читайте нижче.

Яка деревина краща

Вибір типу деревини зумовлений не тільки вашим бюджетом (ціни різних порід дерева можуть відрізнятися в 2-3 рази), а й місцем застосування вагонки. Застосовуються, наприклад, такі варіанти:

 • Сосна. Дуже доступний, у тому числі за ціною, сайдинг. Добре обробляється і фарбується. Але трапляється важко знайти соснову дошку без сучків, що може зіпсувати зовнішній вигляд.
 • Ялина. Схожа за характеристиками на сосну, але з неї можна зробити довші дошки. Також, як і сосновий сайдинг, не захищена від гниття, тому має обов’язково бути оброблена відповідними складами перед монтажем.
 • Кедр. Добре фарбується, дуже стійкий до дії вологи, не такий смачний для комах і протистоїть гниттю. Одночасно з тим це один з дуже недешевих матеріалів.
 • Червоне дерево. Протистоїть усадці, потребує невеликого догляду, містить мало смоли. Також один з дуже недешевих матеріалів.
 • Який профіль вагонки краще

Профілів вагонки на ринку багато: будь-який виробник хоче виділитися серед конкурентів, що призводить до великої кількості профілів перерізу, розмірів і форм замка, якості лицьової і задньої поверхні та інших показників дошки.

Похожие статьи

Добавить комментарий

Back to top button